čtvrtek 22. srpna 2013

#42 Nahota

"Nevadí ti, když se svléknu do naha?" ptal jsem se kamarádovy ženy uprostřed hor, kde byly široko daleko jen kameny, polodivoké koně a zurčící potůčky průzračné vody. Potřeboval jsem se vykoupat a přišlo mi najednou správné vzdát hold divočině právě tím, že do ledové vody vlezu tak, jak mě Pánbůh stvořil. Ten soulad už jsem dávno potřeboval.
"Nevadí. Klidně se vykoupej."
"Děkuju."
A tak jsem tam vlezl, poléval si z kotlíku záda, prskal a výskal. Potom jsem osvěžený a omládlý chvíli stál na sluníčku a začalo mě to ponoukat, abych si i trochu zacvičil. Když už si ostatní tři poutníci začali ze mne dělat legraci, vůbec mi to nevadilo. Necítil jsem se jako exhibicionista. Měl jsem pocit hluboké radosti a vděčnosti za celé Stvoření, za všechno přirozené a čisté. Později jsem se oblékl, ale nechtělo se mi.
Spalo se mi krásně.
Ráno nás vzbudilo sluníčko a první pohled, který se nám nabídl, byli pasoucí se koně s hříbátky jen pár kroků od nás. Kamarádka se při snídani se smíchem svěřovala, že se jí celou noc zdálo o tom, že se před ní svlékali muži. Já tam prý nebyl, ale ona holt asi na některé věci ještě není zvyklá. Dodala, že ten sen vůbec nebyl špatný.V příštím týdnu už jsem na sebe plavky nevzal ani jednou. Proč taky? Oblékáme se koneckonců jen ze dvou důvodů: kvůli sobě a kvůli ostatním. Pokud jsem si jist, že ostatním má nahota nevadí (ani je nijak neprovokuje), mohu myslet jen na sebe. A sám za sebe se nestydím. Možná na plovárně, vedle opálených mladíků o deset dvanáct let mladších, vypadám směšně – bílý jako sýr, medium-well chlupatý a se začínajícím bříškem. Ale nestydím se za sebe. Natož v horách nebo v lese.
Jistě je to věc zvyku. V našich zeměpisných šířkách se člověk po většinu roku oblékat prostě musí. A když na něco nejsme zvyklí, snáze nás to rozruší. Neklid však mnohem spíše pochází z neočekávanosti, výjimečnosti – ne z věci samé. Vedli jsme krásný rozhovor s kamarádem, který byl (podle mého názoru) celkem starosvětsky vychován. Tatínek se držel přísných pravidel: žádný alkohol, žádné karty, žádný tanec. Letos v létě z něj ale najednou vypadlo, že se odjakživa všichni i s rodiči na dovolené u moře koupali nazí.
Nahé lidské tělo je krásné. A teď nemluvím jen o ženách a jejich křivkách, o dokonalé hebkosti a ladnosti, o erotice, která začne vystrkovat růžky, jen jí dáte trochu šance. Krásný je totiž každý člověk, který přijal sám sebe jako bytost celistvou a dvojjedinou, který se zbavil věčného trýznivého porovnávání s ideály. Člověk, který se dokázal vydat všem ostatním všanc ve své zranitelnosti a hrdě ví, že jeho hodnota nespočívá v tom, zda má faldy na stehnech a povislá prsa. Ani v tom, jaká je barva jeho kůže (ten nesmyslný letní rasismus naruby, všimli jste si?).

Žádné komentáře:

Okomentovat