sobota 6. prosince 2014

#230 Televizní seriály


Rád se koukám na seriály. Ještě raději bych se sice znovu podíval na Markétu Lazarovou (leží mi na stole už od té doby, co ji remasterovali, což už bude nějaké tři roky) nebo třeba na Sedm samurajů, ale kde se dvěma dětmi vzít v kuse takřka tři hodiny času? Proto mám rád seriály, hodinku si člověk vždycky nějak vyšetří. Nemluvím jenom o situačních komediích jako je The Big Bang Theory nebo animovaných seriálech jako Futurama. Možná si ze školy vzpomenete, jaký je rozdíl mezi románem a novelou. Film je podle mě novela, zatímco kvalitní seriály román, který totiž dokáže zachytit vývoj postav. Větší prostor poskytuje možnost vysvětlit motivace záporáků, odhalit slabiny klaďasů a vlastně umožnit postavám přejít z jednoho extrému do druhého.

Baví mě Downton Abbey (až na pár těžko, i na fabulaci, uvěřitelných okamžiků). Asi by se mi líbilo být anglickým šlechticem, i když seriál zobrazuje období prudkých změn (od potopení Titaniku až po počátek druhé světové války). Irsko chce samostatnost, ženy volební právo, šlechta krachuje, Evropa se zmítá mezi válkami… Když už nic jiného, tak tak britská angličtina! Z každé epizody si "odnesu" alespoň jeden idiom.

Baví mě Boardwalk Empire. Opět počátek dvacátého století, tentokrát USA, Atlantic City. Steve Buscemi, slizák od pohledu, ale mezi všemi mafiány mu musíte fandit. Prohibice, nejen černoši (Ku-klux-klan) ale problematika imigrantů, počátek drogových kartelů… Pomalé, takřka divadelní. Vybroušené dialogy a hlavní postavy mají úroveň a styl.

Baví mě True Detective. Krátká série o osmi epizodách s uzavřeným příběhem. Není to klasická detektivka, co díl, to vyřešená vražda. Naopak, jeden případ se táhne celou sérií. Nic není jak se zdá a i zdánlivě spořádaný otec od rodiny může být pěkný hajzl a pošahanec sympaťák.

Baví mě House of Cards. Učebnice machiavellismu v praxi. Drsná verze Jistě, pane ministře s dějovou linkou. Jako divák hlavnímu hrdinovi chvilku fandíte a pak si přejete, aby ho konečně někdo sejmul.

Snad jen varování pro citlivky. Až na Downton Abbey, se po vzoru Game of Thrones, nešetří krví a erotickými scénami (dříve by se možná řeklo soft porno).

Žádné komentáře:

Okomentovat