pondělí 25. listopadu 2013

#96 Second chance II.

Dost možná by se tento příspěvek mohl jmenovat i "chvála DIY". Pamatujete na zapomenutou pohovku z článku před dvěma týdny zde? Recyklace a upgrade jsou moje oblíbená zaklínadla. Obdivuji lidi, kteří hýří nápady jak něco vylepšit, využít znovu anebo jinak, a navíc jsou zruční tak, že tyto nápady dokáží na špičkové úrovni zrealizovat. Na některé práce není třeba být profesionálním restauratérem. Stačí mít nápad a být zručný.  Sama jsem totiž tak trochu Ferda Mravenec, práce všeho druhu. Nebo třeba hacker interiérového designu. V záběhu, samozřejmě.

Na věcech nelpím. Dokážu nekompromisně vyhodit či poslat dál spoustu věcí až to okolí nemusí být milé. Ale jsou věci, kterých se není třeba vzdávat. Nemusí mít hodnotu, kterou lze vyjádřit v penězích, nemusí jít o starožitnosti nebo umělecká díla. Může to být obyčejný stůl, židle, cokoliv. Mohou mít třeba sentimentální hodnotu a okoralý vzhled dosud neomezil jejich funkci. Třeba jako ta pohovka. Může být první věcí, kterou jste si do společného bytu pořídili. Její čalounění několikaletým používáním mohlo získat nežádoucí patinu ale tvar a pohodlí zůstalo. 

A to je okamžik, kdy na scénu může vstoupit Ferda Mravenec nebo hacker; vyberte si. Chvíli dumá co s tím. Vymýšlí a srovnává několik řešení; analyzuje technologické postupy, materiály anebo počítá náklady, zkrátka hledá cestu jak co nejelegantněji vrátit oblíbený kus do života či oživit. Řešením pak můžou být v případě pohovky třeba banality jako přehoz či nové polštáře, anebo ušití nového potahu nebo dokonce kompletní přečalounění. Tu zbrousit, tam nalakovat. To co je podstatným, je to, že oblíbený kus zůstane zachován. Navíc se z původně sériově vyráběného kusu stane unikát.

Objektem zájmu Ferdy Mravence v každém z vás může být prakticky cokoliv. Mohou být předměty, které vám někdo daruje, které naleznete ve starožitnictví či vetešnictví a dokážete v nich vidět potenciál TOHO kusu, který dá vašemu domu či bytu duši a učiní ho osobitým domovem. A ještě se u úpravy pobavíte.

Žádné komentáře:

Okomentovat