pátek 1. listopadu 2013

#81 Papírnictví

Mám jeden oblíbený obchůdek. Nachází se v malém městečku v nehostinné krajině, kde je v létě zima a v zimě Sibiř. To městečko je obklopeno tvrzemi, tyčí se nad ním klášter, ale hlavně hory. Na jedné straně Orlické, na té druhé Jeseníky. A kdysi dávno, když v takových zapomenutých místech ještě nebyly supermarkety, na náměstí v podloubí fungovalo několik obchůdků. Abychom přežili na chatě alespoň pár dní, museli jsme zavítat do každého z nich.

V jednom jsme koupili pečivo, v druhém ovoce a zeleninu, ve třetím maso a uzeniny, ve čtvrtém mýdlo, jar nebo toaletní papír a ve čtvrtém noviny a časopisy. A v tom posledním se zrodila moje vášeň pro papírnictví. Dospělí muži si v regálu vybírali noviny, dospělé ženy časopisy a děti? Kromě dětských časopisů jsme utíkali k bločkům, diářům, pastelkám, tužkám a k pohledům. Chtěli jsme všechno, všechno barevné, všechno si vyzkoušet a všechno si odnést domů. (Hračkářství ve městě vzniklo, až když jsme byli starší.)

I když v tom horském městečku už dávno stojí onen supermarket, kde je k sehnání vše na jednom místě, vždy, když tam jsem, dojdu se do papírnictví na náměstí alespoň nostalgicky podívat.


Papírnická vášeň mi zůstala, i když už nesbírám propisky ani papírové ubrousky, kreslit umím pořád jako malé dítě a jinak umělecky nejsem extra zručná. Nemůžu si pomoct, ale miluju všechny ty barvy, papíry, desky, sešity, bločky, diáře, obálky, pohledy a přáníčka, tužky, fólie, lepící pásky, samolepky… Pokud někdy budu chtít v životě začít znovu a jinak, jedno takové milé papírnictví si pořídím. Třeba v Praze, tam jich je totiž zatraceně málo!

Žádné komentáře:

Okomentovat