čtvrtek 31. října 2013

#80 DušičkyPamátka zesnulých, Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých nebo také Svátek zesnulých a lidově Dušičky, těmito všemi způsoby se říká 2. listopadu – je to den, kdy si připomínáme naše příbuzné či kamarády, kteří nás opustili. Je to po Vánocích a Velikonocích třetí křesťanská tradice, kterou dodržují společně věřící i nevěřící. Během dušiček je zvykem navštívit hřbitov a na hrobě blízkých zapálit svíčku či položit květiny. Květiny by měly být živé, protože mají symbolizovat víru ve věčný život, ale málokdo už zná původní význam tohoto zvyku, tak se na hrobech objevují i květy sušené a umělé. Myslím si, že hlavní ale je, že si v dnešní uspěchané době najdeme chvilku času a přijdeme si vzpomenout na své blízké.
Proč ale o dušičkách píšu? Protože mi dělají radost. Mám tento zvyk hrozně ráda už od dětství. Jako malá jsem ho zbožňovala právě kvůli svíčkám. Se sestřenkama a bratránkama jsme se zase jednou sešli všichni dohromady a na hrobech zapalovali záplavu svíček, kalíšků a svícnů. Z tekoucí horké hmoty jsme si v dlaních žmoulali různobarevnou voskovou kuličku. Se zapálenými svíčkami jsme chodili po ztemnělém hřbitově, „svítili“ jsme si na cestu a na každém opuštěném hrobě jsme zapálili svíčku nebo kalíšek.
Dneska už se tam nescházíme ani zdaleka všichni. Svíčky už nepraktikujeme (blbě se to pak uklízelo z těch ozdobných kamínků). Kalíšky a svícny zapalují naše děti. Kuličku z vosku už v dlani neschovávám, ani naše děti (zatím) ne. I když si na to každoročně se smíchem vzpomeneme. Už ani po hřbitově nechodíme a nezapalujeme svíčky na opuštěných hrobech. Žádné tam už totiž nejsou, během velké úpravy hřbitova byly všechny neopečovávané náhrobky odstraněny.
Přesto mám Dušičky pořád hrozně ráda. Sotva padne tma, rozzáří se celý hřbitov milionem mihotavých plamínků svíček a mám pocit, jako kdyby přestal i vítr pofukovat, jako by se čas zastavil a celý svět zmrzl v tom jednom jediném dojímavém okamžiku, který až nahání husí kůži. Dokázala bych tam stát a rozjímat snad celé hodiny. A vzpomínat.

Žádné komentáře:

Okomentovat